Paní Jiřina si koupila v Zábeštní Lhotě zahradu s dřevěnou kůlnou. „Chtěli jsme si na ní časem postavit malý zděný domek na důchod. Po poradě s architektem jsme se ale rozhodli postavit rovnou velký dům a přestěhovat se hned. Protože jsme měli stavební spoření, byl úvěr u ČMSS logickým krokem,“ vysvětluje osmapadesátiletá zdravotní sestra.
Rozhodnutí postavit si dům rovnou sice padlo překvapivě rychle, ale pak bylo ještě třeba obejít úřady: „Pozemek byl původně veden jako zahrada, a tak jsme museli požádat o vyjmutí z půdního fondu.“
Pak už šlo všechno téměř jako po másle: „Architekt dodal projekt a stavební povolení, základy jsme si postavili svépomocí a hrubou stavbu postavila stavební firma. Sami jsme si udělali elektroinstalaci, sádrokartony a zateplení stropů, ale kdybych mohla zpětně něco změnit, líp bychom si pohlídali zedníky,“ vypráví paní Jiřina.
Vedle klasických stavebních prací je čekalo i několik méně obvyklých prací – vyrovnávání terénu, stavba krbu nebo schodiště na půdu. „Nejvíc odvahy jsme nakonec potřebovali k rozhodnutí půjčit si peníze,“ přiznává Jiřina, která se nyní těší z vlastního 3+1 o rozloze 92 m2.
„Tyto klienty mám téměř 20 let. Když přišli s myšlenou stavby nového domu, zvážili jsme všechny možnosti financování, abychom dostali optimální rozložení splátek. Přesto, že měli dlouhodobě uzavřené smlouvy a věděli, co chtějí stavět, bylo třeba několikrát upravovat cílovou částku s tím, jak se měnily podmínky pro půjčení peněz. Nakonec se vše podařilo úspěšně vyřešit a zahájit postupné čerpání úvěru. Velmi důležitým faktorem bylo pojištění pro případ úmrtí.“