Některé cesty k vlastnímu bydlení mohou být pěkné dobrodružství. Své o tom ví čtyřiatřicetiletý Jiří z Protivína. Mladý elektrikář se totiž rozhodl stavět na uzavřeném pozemku, veškeré komponenty na hrubou stavbu se na něj proto musely dopravit za pomocí osmdesátimetrového jeřábu. A to zdaleka nebyla jediná výzva, která ho potkala.
„Před čtyřmi lety jsme se rozhodli postavit dům v rodném Protivíně,“ začíná své vyprávění pan Jiří.
„Když jsme začali hledat pozemek, ukázalo se, že bratr chce prodat dům po otci i s přilehlým pozemkem,“ doplňuje ho jeho žena. „A tak jsme se dohodli, že na zahradě domu, ve kterém provozuji s tátou opravnu a prodejnu jízdních kol, strhneme starou stodolu a místo ní postavíme na vyčištěný pozemek náš dům. Jako dlouholetí klienti ČMSS jsme se rozhodli využít nabídky úvěru od Lišky, a to jak na koupi původního domu s pozemkem, tak na realizaci novostavby.“
Úplně první návrh počítal s tím, že se manželé nastěhují do původního domu, který si zrekonstruují k obrazu svému: „Ale v rodině jsou astmatici a hrozilo, že starý dům jim nebude ze zdravotního hlediska vyhovovat, a tak jsme se rozhodli pro novostavbu. Původně jsme se pustili do klasické zděné stavby, vybudovali jsme základy. Ale ukázalo se, že by zděná stavba byla časově náročnější, než jsme si mysleli, a tak jsme změnili plán na dřevostavbu. Oslovili jsme dodavatelské firmy a po výběru a drobných komplikacích s dopravou na pozemek přijel jednoho dne jeřáb a během jediného dne byla hrubá stavba ze sendvičových panelů postavena a za dva dny i střecha.“
Dalším oříškem bylo vybudování kompletního zasíťování na vzdálenost 35 metrů. Proti tomu pak už bylo budování elektroinstalace, odpadů, rozvodů vody, zateplování a lití podlah úplná hračka. Rodinu ještě čeká zateplování stropů a sádrokartonářské práce, realizace koupelny a WC, instalace podlahových krytin, usazování kuchyně a výmalba. Ale dům o rozloze 87 m2 a dispozici 4+kk, na který se už všichni těší, stojí za to.
„Teď už víme, že jsme se měli rovnou rozhodnout pro dřevostavbu,“ krčí rameny pan Jiří. „Ale důležité je, že jsme se pro změnu vůbec rozhodli,“ uzavírá jeho žena.
„Pan Jiří původně dorazil do mé kanceláře se záměrem ukončit smlouvu u ČMSS, splatit úvěr a postavit dům s jinou firmou. Nakonec si všechno rozmyslel a novostavbu jsme mu pomohli financovat celou my, s Liškou. Rodina pana Jiřího měla totiž na začátku hodně otázek a obav. Nevěděli, zda do úvěru vůbec jít. Ale tenhle strach jsme brzy společně překonali. Úvěr byl nakonec bez problémů schválen, stačilo se spolu jen několikrát setkat nad otázkou jeho čerpání. Na celém úspěšném projektu se mi však nakonec nejvíce líbil společně strávený čas s rodinou pana Jiřího. Vždy u nich panovala příjemná a domácí atmosféra, opravdu jsem se těšil na každé setkání s nimi. V té době se totiž narodil můj syn a rodina pana Jiřího prožívala toto hezké období spolu se mnou, vždyť se také rodil jejich dům, který se navíc tak hezky povedl.“