< zpět

U téhle rekonstrukce jsme byli od začátku

Mladí manželé Markéta s Tomášem se letos opravdu nenudili. Vzali si u ČMSS úvěr, koupili domeček na venkově a pustili se do jeho totální rekonstrukce. My jsme jejich úsilí poctivě mapovali a nyní přišel čas si to pěkně všechno shrnout v několika ohléd-nutích.

Plánování a finance

Prvním předpokladem toho, aby všechno dobře dopadlo, bylo, že se Markétě s Tomášem podaří sehnat na rekonstrukci dostatek peněz. S tím manželům pomohla ČMSS. A protože Tomáš u ní na stavebko spořil řadu let, měli o to snadnější přístup k úvěru. Jakmile bylo jasné, že mají rekonstrukci čím zaplatit, museli ji Tomáš s Markétou dobře naplánovat, aby minimalizovali možnost komplikací a časových posunů. Přečtěte si, z jakých kroků se ta-ková rekonstrukce skládá a jak by za sebou měly následovat.

Rekonstrukce domu krok za krokem

Fáze bourání

Vlastní rekonstrukce začala brzy na jaře bouráním, což by se sice mohlo zdát jako poměrně jednoduchá práce, při které potřebujete hlavně hrubou sílu, tak jednoduché to ale zase ne-bylo. Tahle fáze je navíc dost náročná na psychiku, protože se Tomášovi a Markétě trochu zašlý domek proměnil v totálně vybydlený prostor plný prachu a suti. Podívejte se nakonec sami, jak to probíhalo.

Jak na bourání

Budování něčeho nového

Poté, co se Markéta a Tomáš ve svém domečku zbavili všeho nepotřebného a zastaralého, mohli si ho konečně začít přetvářet podle svého. V tomto období konečně se zadostiuči-něním sledovali, jak jim pod rukama roste nová podoba jejich domova, i když vyhráno ještě zdaleka neměli. Připomeňte si s námi rozhovor, který nám v té době poskytli. A pak mrkně-te na to, jak krok za krokem nabírala podobu vysněná kuchyně.

Rozhovor o přípravné fázi

Jak rychle se dá postavit kuchyně

Jdeme do finále

Když jsme se za Markétou a Tomášem vydali začátkem listopadu zhruba po devíti měsících od začátku bouracích prací, našli jsme je v útulně zařízeném a novotou zářícím domečku. Vlastně bychom to tam skoro nepoznali. Schválně se podívejte na naši fotogalerii PŘED/PO, abyste měli představu, o jak radikální proměně mluvíme.

Oběma manželům už se v domku moc příjemně bydlí, i když jim stále zbývá dodělat okolí domu, zahradu a především fasádu a částečně i sklep. Jakkoliv je před nimi ještě docela dost práce, zeptali jsme se jich na závěr naší návštěvy, co je na rekonstrukci nejvíc bavilo a co naopak štvalo. Na odpovědi se překvapivě bez přemýšlení shodli: „Nejvíc nás bavilo, že jsme spolu, trávíme spolu čas a zároveň si budujeme naše bydlení. Nejhorší byla asi nedo-čkavost. Občas nám připadalo, že se stavba strašně táhne a výsledek je v nedohlednu. Na začátku bylo hodně nadšení a teď přišla úleva.“

Fotogalerie: Jak se bydlí Markétě a Tomášovi ve vlastním

Sledujte videa
S Markétou a Tomášem
na najdetesevevlastnim.cz