< zpět

Příprava na finiš

Za Markétou a Tomášem jsme zajeli hned první jarní dny, protože nás zajímalo, jak pokročila rekonstrukce, která podle plánů už měla pomalu směřovat do závěrečné fáze. Bohužel bylo proti počasí, takže práce nabraly lehčí skluz, mladí manželé si tím ale nenechali zkazit náladu ani vzít odhodlání.

paty_blog_prispevek.jpg (ořez 670*300px)

Kdybychom použili hokejovou terminologii, máte za sebou zhruba dvě třetiny zápasu. Jak se cítíte?

TOM: Už bychom oba dva chtěli, aby to bylo za námi. Je to náro né, ale těšíme se na výsledek a na to, až si spolu dáme první ve eři uvařenou v nové kuchyni a koukneme se v novém obýváku na nějaký pěkný film.

Která z přípravných prací vám dala nejvíc zabrat?

TOM: Řekl bych, že vyrovnávání podlah polyesterem na podlahové vytápění. Zdálo se to nekone né a strávili jsme tím spoustu asu. Ale výsledek stál za to a i betonář si podklad pochvaloval.

paty_blog_prispevek-2.jpg (ořez 670*300px)

Co vám ještě zbývá na baráčku udělat?

TOM: Momentálně jsme ve fázi, kdy musíme zatmelit sádrokartonový strop a následně ho zabrousit, potom položit obklady a dlažby v koupelnách, zprovoznit elektriku, zapojit vodu a odpady, položit podlahy ve zbylých místnostech, vymalovat, vybourat garáž a nakonec dodělat celé sklepní prostory. Takže je před námi ještě poměrně dost práce.

Jak se vám podařilo držet harmonogram prací?

MARKY: Celkem se nám to dařilo, dokud nepřišly na přelomu ledna a února tuhé mrazy. To nám hodně zkřížilo plány a v podstatě nás to na tři týdny zastavilo. Zrovna jsme se chystali zalít podlahy betonem, ale bohužel v minus 17 °C se beton prostě dělat nedá. Takže jsme cca o měsíc pozadu.

paty_blog_prispevek-3.jpg (ořez 670*300px)

A finanční rozpočet? Co stálo víc, než jste čekali, a kde jste naopak ušetřili?

MARKY: Co se financí týče, tam jsme zase tak přesní nebyli. Samozřejmě, že jsme si před začátkem rekonstrukce udělali hrubé odhady, kolik co bude stát, ostatně to po nás chtěla vědět i Českomoravská stavební spořitelna při vyřizování stavebka. Jenže ceny se u některých položek docela dost rozcházely s našimi odhady. Třeba elektroinstalace. Tam nás jen hrubá instalace stála tolik, kolik byl náš odhad na instalaci kompletní. Také střešní okna nebo zednické práce byly dražší, než jsme ekali. Naopak se nám podařilo ušetřit na instalatérských pracích a materiálu.

Které z přípravných a následných prací jste zvládli udělat sami a na co jste si museli zaplatit odborníka?

TOM: Sami jsme bourali. Jelikož naši řemeslníci byli asově docela vytížení, museli jsme sami zvládnout i jiné práce, takže jsme třeba sami zaklápěli stropy sádrokartonem, dělali jsme betonové základy na tepelné čerpadlo, dohazovali díry ve zdech, špricovali (nahazovali řídkou maltou) osekané omítky ve sklepě, vylévali samonivela ní stěrky v patře atd. Netroufli jsme si na elektroinstalace, vodoinstalace, jisté druhy zednických prací (taky by nám to mohlo spadnout na hlavu). Prostě na ty opravdu odborné práce, na které už potřebujete jisté znalosti a nejdou dělat metodou pokus-omyl.

paty_blog_prispevek-4.jpg (ořez 670*300px)

Jste kousek za polovinou rekonstukce, změnil se nějak váš náhled na vlastní bydlení, změnili jste se nějak vy sami?

TOM: Vlastní bydlení je prostě vlastní bydlení, na tom se nic nemění. Člověk si holt projde trochu náro nějším obdobím, které se ale dá zvládnout, a hlavně ho dopředu žene myšlenka, že je to na celý život.

MARKY: A jestli jsme se změnili my? My jsme se na tenhle krok chystali poměrně dlouho, takže si myslím, že jsme byli docela dobře připraveni i na možnost náro né rekonstrukce. Kdo je připraven, není překvapen, takže si myslíme, že jsme pořád takoví jako na začátku, jen se o trochu víc vyznáme ve stavebnictví.

Sledujte videa
S Markétou a Tomášem
na najdetesevevlastnim.cz