< zpět

Jak na bourání

Když si koupíte starý dům a chcete ho ho zrekonstruovat k obrazu svému, čekají vás, necháme-li tentokrát stranou papírování a běhání po úřadech, v zásadě tři základní fáze. Bourání, stavění a zařizování. Ke všem se postupně v našem miniseriálu dostaneme. Dnes začínáme fází, která je asi nejnáročnější na psychiku, bouráním.

ctvrty_blog_prispevek.jpg (šířka 670px)

Na úvodní části rekonstrukce, kdy vyklízíte interiér a potom bouráte příčky, podlahy, futra či okna, je nejhorší, že během ní vypadá dům ještě hůř, než když jste ho koupili. Neustále z něj vyvážíte nějakou suť, kousky cihel a spoustu dalšího nepořádku, všude se práší a vám připadá, že to nikdy neskončí. Abyste tohle období zvládli s co nejlepšími výsledky, máme pro vás pár praktických rad.

Plán stavby vám pomůže se zorientovat

Snažte se získat u původního majitele nákresy stavby. Z nich poznáte, která zeď je nosná, kudy vede elektřina, voda či plyn. Pokud si u nějaké tlustší zdi (např. deseticentimetrová vás nemusí vzrušovat, bude to vždycky příčka) nejste jistí, raději zavolejte odborníka, ať se na ni podívá.

Postupné provádění prací

Možná vás napadne, že je vlastně jedno, v jakém pořadí co zbouráte, ale doporučujeme určit si posloupnost prací a postupovat systematicky. Přebíháním ze shora dolů a z místnosti do místnosti jenom ztrácíte čas a přehled, s čím už jste hotovi. Respektive vás neustále napadá, že vlastně ještě nemáte zbouráno vůbec nic.

Časová rezerva vám ušetří nervy

Na bourání bývá obvykle navázána řada dalších prací. Na ty musíte objednávat řemeslníky, tak si nechte dostatečnou časovou rezervu několika dní pro případ, že například některá zeď nebo beton v podlahách budou pevnější, než jste mysleli. Podívejte se na harmonogram bouracích praci Tomáše a Markéty

harmonogram.jpg (výška 300px)

 

Využijte moderní techniku

Možná vám rada vzít si na pomoc bourací kladiva a další moderní techniku připadá samozřejmá, ale pořád ještě se najde spousta dobrodruhů, co se ve snaze ušetřit pár stovek za pronájem pouští do příček či betonové podlahy vyzbrojeni pouze obyčejnými kladivy, palicemi a krumpáči. Není divu, že je pak večer mnohem víc bolí ruce i záda a vše jim trvá mnohem déle.

Sledujte videa
S Markétou a Tomášem
na najdetesevevlastnim.cz